نکسترو

ذخیره اطلاعات حجیم در فضای اندک با الگوی جوجه تیغی مغناطیسی

ذخیره اطلاعات حجیم در فضای اندک با الگوی جوجه تیغی مغناطیسی

به گزارش نکسترو مطالعات جدید نشان داده است الگوهای مغناطیسی در مقیاس اتمی با الهام از تیغ های خارپشت می تواند به طراحی دیسک سخت با ظرفیتی خیلی بیشتر از فناوری های موجود منجر شود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری پی سی مگ، ذخیره اطلاعات حجیم در فضای محدود از با اهمیت ترین دغدغه های سازندگان تجهیزات حافظه الکترونیکی است.
محققان دانشگاه ایالتی اوهایو با بهره گیری از میکروسکوپ مغناطیسی موفق به مشاهده الگوهایی در لایه نازک مواد مغناطیسی غیرمتعارف همچون ژرمانید منگنز شده اند. برخلاف مواد مغناطیسی معمولی مانند آهن، خاصیت مغناطیسی این مواد از مارپیچ هایی مشابه رشته DNA تبعیت می کند. این مطالعه به آشنایی با الگوهای جدید مغناطیسی منجر گردیده است که جوجه تیغی یکی از آنهاست. در این الگوها بیت های (واحد حافظه) مغناطیسی بسیار کوچکتر از بیت های امروزی هستند.
با استفاده از این ایده پژوهشگران می توانند بیت های مغناطیسی موجود در هارد دیسک را بسیار کوچکتر از حد معمول بسازند و این راه حل به ذخیره اطلاعات بیشتر در فضای کمتر منجر می شود.
برای درک این الگوها از یک نوع میکروسکوپ به نام میکروسکوپ تونل زنی روبشی استفاده شد که تصاویری از الگوهای مغناطیسی با وضوح اتمی ارائه می دهد. این تصاویر نشان میدهد الگوها در بعضی نقاط شبیه به تیغ جوجه تیغی پیچ خورده است.
در ادامه مطالعه آمده است الگوهای جوجه تیغی می توانند با جریان الکتریکی روی سطح جا به جا شوند یا با میدان مغناطیسی معکوس شوند که به خواندن و نوشتن اطلاعات می انجامد. انرژی مورد نیاز در این روش بسیار کمتر از روش های متداول می باشد.
نتایج این مطالعه در نشریه Science انتشار یافته است.

1400/10/01
22:12:41
5.0 / 5
987
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد