نکسترو

اعطای جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی به 3 استاد منتخب

اعطای جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی به 3 استاد منتخب

نکسترو: پنجمین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی در مراسم افتتاحیه ششمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی به سه استاد منتخب اعطا شد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، اعطای پنجمین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی به همراه رونمایی از مکتوبات نظریه پردازان منتخب امروز یکسنبه ۲۸ آذرماه در مراسم افتتاحیه ششمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی با حضور محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام رضا غلامی رئیس مجمع عالی علوم انسانی اسلامی، غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان علوم، حجت الاسلام علی مصباح یزدی، حجت الاسلام احمدحسین شریفی دبیر علمی کنگره و حجت الاسلام نجف لکزایی رئیس اتاق تحول علوم انسانی انجام شد.
پنجمین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی به سه استاد منتخب حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی در رشته فلسفه سیاسیِ اسلامی، دکتر عبدالحمید نقره کار در رشته معماری اسلامی و حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدباقر سعیدی روشن در رشته قرآن پژوهی تعلق گرفت.

همچنین در این مراسم از خدمات علمی باارزش مرحوم آیت الله محمدتقی مصباح یزدی تقدیر به عمل آمد و از مجموعه مقالات و آثار و مکتوبات پیشین کنگره علوم انسانی اسلامی رونمایی گردید.

در این مراسم، دکتر سید سعید زاهد استاد هیئت علمی دانشگاه شیراز، بیانیه پنجمین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی را قرائت کرد. این بیانیه به شرح زیر است:

"بسم الله الرحمن الرحیم
پس از حمد و شکر خدای متعال و صلوات بر محمد و آل محمد و تسلیت ایام شهادت جانسوز صدیقه اطهر فاطمه زهرا سلام الله علیها و همین طور تقدیم بالاترین و خالصانه ترین سلام ها به محضر مقدس و منور حضرت ولی الله الاعظم «عجل الله تعالی فرجه الشریف»، گرامی می داریم یاد و نام بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی «قدس سره»و شهدای گران قدر انقلاب اسلامی خصوصاً شهدای حوزه و دانشگاه؛ و درود می فرستیم به رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای «مدظله العالی».

کمیته اعطای پنجمین دوره جایزه جهانی علوم انسانیِ اسلامی مفتخر است تا اعلام نماید، به مدد الهی هر سال شاهد شکوفایی بیشتر علوم انسانیِ اسلامی و شکل گیری نوآوری ها و نظریه های جدید در این حوزه هستیم. با آنکه طی ۱۰ سال اخیر سرمایه گذاری بر روی پژوهش های عظیم در ساحت علوم انسانیِ اسلامی کاهش جدی یافته و پشتیبانی از اساتید و نخبگان این عرصه به حداقل رسیده است، اما تعداد قابل توجهی از اساتید و پژوهشگران علوم انسانیِ اسلامی یا بصورت خودجوش و با امکانات ناچیز خود و یا با حمایت های مختصر دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی – شامل دولتی و غیر دولتی- دست از کار و تلاش علمی دراین زمینه برنداشته اند که شاهد بروز و ظهور آن در محیط های علمیِ حوزه و دانشگاه هستیم.

در حال حاضر، مهم ترین اولویت در عرصه علوم انسانیِ اسلامی، ادامه سرمایه گذاری های هوشمندانه توأم با خطرپذیری در عرصه پژوهش، چه در جهت پر کردن خلأها و ضعف های نظری و چه در پیوند نظر و عمل و پاسخگویی به نیازهای کاربردی است. از طرف دیگر، نباید فراموش کرد که لازمه شکل گیری نظریه های بزرگ در علوم انسانیِ اسلامی اهمیت قائل شدن به شکل گیری جریان نقد روشمند و نیز آزمون و خطا در صحنه عمل است و هر میزان فرصت برای نقادی بیشتر فراهم گردد، و یا فرصت محک زدن به نظریه ها در ساحت عمل افزایش یابد، علوم انسانیِ اسلامی در پروسه تکمیل خود به دستاوردهای بزرگ تری خواهد رسید.

در حالی مراسم پنجمین دوره جایزه جهانی علوم انسانیِ اسلامی برگزار می گردد که با دریغ و تأسف بسیار با فقدان جانسوز هادی و حامی جدی گفتمان علوم انسانیِ اسلامی، عالم ذوفنون، حکیم بزرگ و فیلسوف علوم انسانیِ اسلامی، حضرت آیت الله علامه مصباح یزدی «رضوان الله تعالی علیه» روبرو می باشیم. در دوره قبلی جایزه، این توفیق بزرگ نصیب همه ما شد که به محضر استاد رسیده و ضمن بهره گیری از بیانات مهم ایشان، اعطای چهارمین جایزه را به دست مبارک ایشان انجام دهیم؛ پس این کمیته تصمیم گرفت به رسم ادب و با نیت گرامیداشت یاد و نام علامه مصباح یزدی، در پنحمین دوره جایزه و در حضور فرزند دانشمند مرحوم علامه، استاد محترم جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی مصباح یزدی، از مقام علمی و معنوی آن عالم فرزانه تجلیل کند.

کمیته اعطاء جایزه جهانی علوم انسانیِ اسلامی در این دوره نیز مانند دوره های قبل، با پیشنهاد جمع قابل توجهی از نظریه پردازان برجسته در عرصه علوم انسانیِ اسلامی روبرو شد که کار انتخاب و معرفی نظریه پردازان برتر را سخت و پیچیده می کرد. البته یادآوری می کند با توجه به فلسفه وجودی این جایزه، کمیته اعطای جایزه به انتخاب افرادی اهتمام دارد که فراتر از ارائه یک یا چند نظریه ممتاز، صاحب کوشش های متنوعی باشند که در مجموع به پیشرفت علوم انسانیِ اسلامی و افزایش دارایی های علمی آن در رشته های کلیدی کمک کرده و جامعه علمی بتواند با اتکا به ظرفیت های آنان، به راه خود بهتر از گذشته ادامه دهد.

کمیته اعطای جایزه جهانی علوم انسانیِ اسلامی در مراسم پنجمین دوره که امروز در حضور رییس محترم مجلس شورای اسلامی، جناب آقای دکتر قالیباف و شماری از اساتید و پژوهشگران ارجمند حوزه و دانشگاه برپا می شود، موفق شد برمبنای نظام نامه جایزه، بعد از بررسی های چند مرحله ای و گرفتن آراء اساتید و نخبگان برجسته علوم انسانیِ اسلامی در رشته های ذی ربط، در نهایت سه تن از نظریه پردازان را شایسته دریافت جایزه در این دوره تشخیص دهد:

یک: استاد ارجمند جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر نجف لک زایی در رشته فلسفه سیاسیِ اسلامی که موفق شده اند ضمن پیوند روشمند فلسفه سیاسی با حکمت صدرایی و پرورش شاگردان پرشمار در این حوزه و همین طور زمینه سازی برای شکل گیری یک خط پژوهشی زنده و پرثمر، خود با ارائه نظریاتی گوناگون در حوزه فلسفه سیاسیِ اسلامی، کمک قابل توجهی به پیشرفت علوم سیاسی اسلامی کنند.

دو: استاد ارجمند جناب آقای دکتر عبدالحمید نقره کار در رشته معماری اسلامی که ضمن نقش آفرینی مؤثر در جهت بسط و تقویت دانش معماری اسلامی در ایران، و نیز شاگردپروری در این حوزه، موفق شده اند نظریات ارزشمندی را در جهت مستحکم سازی دانش معماری اسلامی ارایه داده و سپس در جهت عینیت بخشی به آن در عرصه عمل تلاش کنند.

سه: استاد ارجمند جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدباقر سعیدی روشن در رشته قرآن پژوهی که موفق شده اند ضمن انجام شمار کثیری از تحقیقات مهم و کلیدی در عرصه قرآن پژوهی، آن هم متناسب با نیازهای روز و قابل استفاده در پروسه تکامل علوم انسانیِ اسلامی و همین طور ارائه چندین نظریه مهم در این ساحت، به عُمق بخشی و پیشرفت علوم انسانیِ اسلامی برمبنای معارف قدسی قرآن کمک شایان توجهی داشته باشند.

در پایان، ضمن آرزوی سلامتی و مزید توفیق برای این سه دانشمند ارجمند در جهت خدمت خالصانه به پیشرفت و تعالی جامعه اسلامی، امیدواریم اعطاء این جایزه بتواند نقش خودرا در معرفی الگوهای علمی موفق به جامعه علمی به خوبی ایفا کرده و از این پس، شاهد بهره مندی مضاعف از توانمندی های این اساتید محترم در جهت تحولات علمی بزرگ در عالم اسلام باشیم.

از همه صاحب نظران محترمی که ضمن مشارکت در مراحل مختلف ارزیابی و انتخاب در کنار کمیته اعطاء جایزه جهانی علوم انسانیِ اسلامی بودند قدردانی می نماییم. همین طور لازم است از خانه اندیشه ورزان و همین طور مرکز پژوهش های علوم انسانیِ اسلامی صدرا به خاطر مشارکت در تامین جوایز این دوره صمیمانه سپاسگزاری نماییم."

منبع:

1400/09/29
10:29:56
5.0 / 5
1149
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد