نکسترو

چرا سالمندان مبتلا به اختلال شناختی می شوند؟

چرا سالمندان مبتلا به اختلال شناختی می شوند؟

به گزارش نکسترو محققان کشور در یک پژوهش مروری به یکی از مهم ترین مسائل پیش روی سالمندان اشاره کرده و روش های غلبه بر آنرا بررسی نموده اند. در این تحقیق، عوامل مؤثر بر اختلال شناختی سالمندان مطرح شده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، بشر امروزی با مشکلات فراوانی روبرو بوده که برخی از این مشکلات، مستقیماً سلامتی وی را تهدید می کنند. با این همه، با عنایت به افزایش پیشرفت در علوم مختلف و همینطور افزایش امید به زندگی در چند دهه اخیر، میانگین عمر انسان ها افزایش پیدا کرده و تعداد بیشتری از انسان ها وارد دوره سالمندی می شوند. اما با عنایت به طیف وسیعی از عوامل ژنتیکی و محیطی که برای هر فرد منحصربه فرد است، دوره سالمندی می تواند با درجات مختلفی، همراه با کاهش توانایی های شناختی مانند ضعیف شدن حافظه، اختلال در یادگیری و اختلال در حل مساله باشد. در موارد شدید، اختلالات شناختی به دمانس یا زوال عقل ختم خواهند شد.
به بیان متخصصان، دمانس یا زوال عقل، سندرمی است که به وسیله افت عملکردی شناختی پیشرونده و بیماری های مختلفی مشخص می شود که ساختارها و عملکردهای مغزی را تحت تاثیر قرار می دهند. ابتلا به اختلالات شناختی، با عنایت به این حقیقت که روزانه هر فرد نرمال حدود ۱۰۰۰ سلول عصبی را از دست می دهد و سلول جدیدی جایگزین آنها نمی گردد، ملموس تر می شود. تنها در کشور آمریکا تخمین زده شده که ۵.۵ میلیون آمریکایی هم اکنون با بیماری های شناختی زندگی می کنند. همینطور پیشبینی می شود تا سال ۲۰۵۰ این تعداد از ۱۳ میلیون نفر بیشتر شود.
این مورد مورد توجه متخصصانی از دانشگاه علوم پزشکی قزوین قرار گرفته تا با انجام تحقیقی در مورد آن، دانش فعلی موجود در کشور را ارتقا دهند. در این تحقیق، به بررسی عوامل مؤثر بر اختلال شناختی سالمندان پرداخته شده است.
در این مطالعه مروری، از داده های پایگاه های اطلاعاتی PubMed، Scopus و Wiley Online Library که در ارتباط با حدود ۲۱ هزار فرد بوده اند، استفاده شده است.
نتایج بررسی های این پژوهش نشان می دهند که مواردی چون استرس، پریشانی و افسردگی، خروپف و خواب ناکافی، با تاثیر بر ناحیه هیپوکامپ مغز می توانند باعث اختلالات شناختی، ضعف حافظه و یا حتی دمانس شوند.
بر طبق این یافته ها، انجام حرکات ورزشی منظم و مصرف روزانه مواد غذایی حاوی امگا ۳ و دیگر ترکیبات آنتی اکسیدانی، روند مبتلا شدن به اختلالات شناختی در افراد سالمند را به تعویق می اندازد.
ارغوان رئیس الحق، پژوهشگر روان پرستاری دانشگاه علوم پزشکی قزوین و همکارش دراین باره می گویند: «عوامل در رابطه با بروز اختلالات شناختی در افراد سالمند شامل شخصیت، خلق وخوی و سبک زندگی افراد است. حالات شخصیتی و خلق وخو، به احتمال زیاد با تأثیرگذاری بر عملکرد هیپوکامپ، بر عملکرد حافظه تاثیر منفی یا مثبت می گذارد».
به قول آنها، «میزان تاثیر این عوامل در بروز یا عدم بروز اختلالات شناختی، شانس مبتلا شدن به بیماری های سیستم عصبی مانند زوال عقل و آلزایمر را تعیین می کند».
بر این اساس، ایجاد تغییرات مناسب و لازم در سبک زندگی می تواند در درازمدت، خطرات و شدت اختلالات شناختی را به حداقل برساند و برای یافتن میزان دقیق تأثیرات این عوامل بر روی بروز اختلالات شناختی، لازم است تا مطالعات بیشتری در آینده بر روی این مورد انجام پذیرد.
رئیس الحق و همکارش افزوده اند: «از دیگر عواملی که میتوان تاثیر آنها را بر روی اختلالات شناختی بررسی کرد، مهارت های زبانی و سطح تحصیلات افراد هستند. مثلا میتوان به ارتباط بین میزان تحصیلات با بروز بیماری های تخریب سیستم عصبی چون آلزایمر پرداخت. چونکه مطالعات پراکنده ای پیشنهاد کرده اند که افراد با مهارت های زبانی و سطح سواد بالا، در سنین بالاتری به اختلالات فوق گرفتار می شوند».
این یافته ها که دید روشن تری در مورد علل ابتلای افراد مسن به مشکلات شناختی را عرضه کرده اند، به صورت یک مقاله علمی پژوهشی در فصلنامه دانشگاه علوم پزشکی البرز انتشار یافته اند.
منبع:

1400/09/25
11:14:43
5.0 / 5
1108
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد