نکسترو

نقش و جایگاه سند آمایش سرزمین در برنامه ریزی کلان کشور

نقش و جایگاه سند آمایش سرزمین در برنامه ریزی کلان کشور

نکسترو: سرپرست مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری آمایش را آشتی با سرزمین مادری، ایجاد تعادل در منابع و مصارف، عدالت سرزمینی و تاکید بر اصل ملی بودن و پرهیز از هر گونه نگاه بخشی، جناحی و سیاسی عنوان نمود و اظهار داشت: بر پایه آمایش سرزمین؛ در افق 1424 تمام بخش ها و مناطق ایران با تاکید بر پتانسیل ها و ظرفیت های خود می توانند عزت مندانه زیست کرده و از مواهب عدالت سرزمینی برخوردار شوند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر سید مهدی پاک ذات امروز در نشست خبری «بررسی نقش و جایگاه سند آمایش سرزمین در برنامه ریزی کلان کشور» که به مناسبت هفته پژوهش وفناوری در مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری و رئیس جمهور و اهتمام ریاست سازمان برنامه و بودجه درباب تدوین بودجه ۱۴۰۱ و برنامه هفتم توسعه برمبنای آمایش سرزمین، به تبیین سند آمایش و تاریخچه تدوین این سند پرداخت.

وی ضمن اشاره به مطالعات پایه انجام شده این سند، تشریح کرد: در پنج دهه گذشته چهار دوره مطالعات جامع آمایش سرزمین در کشور تجربه شده است. در ابتدای دهه ۱۳۵۰ مطالعات جامعی ازطریق یک شرکت فرانسوی انجام شد و بعد از انقلاب اسلامی، بنا به اهمیت موضوع، مطالعات طرح پایه آمایش سرزمین اسلامی ایران منتشر گردید.

پاک ذات اضافه کرد: در تجربه سوم؛ در اوایل دهه ۱۳۸۰ مطالعات جامع آمایش سرزمین با تدوین نظریه پایه توسعه ملی و با هدف تدوین چشم انداز طولانی مدت توسعه فضایی در قالب ۶ کتاب و ۱۶ مجلد انجام شد. به نحوی که تدوین و تصویب ضوابط ملی آمایش سرزمین در هیئت وزیران در سال ۱۳۸۳ این مطالعات مبنای تدوین نظرات پایه توسعه استانها و برنامه چهارم توسعه قرار گرفت.

سرپرست مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با اشاره به مطالعات انجام شده در سالهای پس از ۱۳۸۵ و محول کردن وظیفه تدوین سند ملی آمایش به سازمان برنامه و بودجه در سال ۱۳۹۷، توضیح داد: در تجربه چهارم؛ آمایش در سطح استانی برای نخستین بار در سال ۱۳۸۵ شروع و در دهه ۱۳۹۰ در قالب بیش از ۱۱۰۰ جلد و برای ۳۱ استان مطالعه شد. باتوجه به ضرورت آمایش سرزمین و جایگاه آن در نظام برنامه ریزی و استناد به تکلیف ماده قانونی ۲۵ قانون برنامه ششم توسعه وظیفه انجام مطالعات و تدوین سند ملی آمایش در شهریور ماه ۱۳۹۷ به مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه محول شد.

وی با اشاره به اینکه تدوین این سند با همکاری اندیشمندان و شبکه موسسات پژوهشی در قالب ۲۱ گروه مطالعاتی و با حضور بیش از ۷۰ نفر از صاحب نظران برجسته کشور انجام شده است، اظهار داشت: این سند در نهایت در ۱۲ اسفندماه ۱۳۹۹ به تصویب شورای عالی آمایش سرزمین رسید.

پاک ذات تصویب این سند را اتفاقی نادر دانست و عنوان کرد: ۲۲ دستگاه دولتی در سطح کارشناسی تا سطح کلان با وجود تعارض منافع، سند ملی آمایش را امضا کردند.

وی اشاره کرد: آمایش، مبتنی بر ظرفیت های طبیعی و داشته های سرزمینی است و مشخص می کند که در چه مکان هایی باید چه کارهایی صورت گیرد و در چه مکان هایی چه کارهایی نباید مستقر شود. پراکندگی جمعیت در کشور چگونه باید باشد؟ در چه مکان هایی باید سکونت گاه جدید ایجاد نماییم و در چه مکان هایی نباید سکونت گاه جدید ایجاد کنیم؟

پاک ذات، کلان پروژه های «سنجش تحقق پذیری سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت»، «مطالعات هفتاد سال برنامه ریزی توسعه در ایران» و «مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پساکرونا در سه سال گذشته» را بعنوان دیگر کارهای مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری معرفی نمود.

وی ادامه داد: هم اکنون نیز ضمن برگزاری هر هفته یک نشست علمی تخصصی حول موضوعات اساسی در فضای مجازی، چهار کلان پروژه اساسی تکمیل و اصلاحات مورد نیاز مطالعات آمایش سرزمین، مطالعات پشتیبان تدوین برنامه هفتم توسعه، مطالعات پشتیبان لایحه بودجه کشور و مسئله شناسی و ایده پردازی در زمینه برنامه و بودجه را انجام می دهیم.
1400/09/21
14:08:13
5.0 / 5
1034
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد