نکسترو

تصمیم مجلسی ها برای حق ثبت اختراع

تصمیم مجلسی ها برای حق ثبت اختراع

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقرر کردند هرگاه دو یا چند شخص، مستقل از یکدیگر اختراع واحدی پدیدآورده باشند، شخصی که اظهارنامه خویش را زودتر تسلیم کرده باشد، حق ثبت اختراع را دارد.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز یکشنبه و در جریان بررسی طرح پشتیبانی از مالکیت صنعتی با رای موافق به ماده ۸ این طرح مقرر کردند: هرگاه دو یا چند شخص، مستقل از یکدیگر اختراع واحدی پدیدآورده باشند، شخصی که اظهارنامه خویش را زودتر تسلیم کرده باشد، حق ثبت اختراع را دارد.
همینطور اگر دو یا چند شخص، مدعی حق تقدم مبحث ماده(۱۰) این قانون باشند، هرکدام که بتواند ثابت کند اظهارنامه اش را مطابق مقررات مربوط زودتر از دیگران تسلیم کرده است مشروط بر این که آن اظهارنامه، استرداد یا رد نشده باشد، حق ثبت اختراع را دارد.
بر اساس ماده ۹ این طرح در صورتیکه اختراع، ناشی از استخدام یا قرارداد باشد، حقوق مادی ناشی از اختراع متعلق به کارفرما است، مگر آنکه به صورت دیگری توافق شده باشد. به منظور صدور گواهینامه اختراع، متقاضی ثبت باید نام مخترع را به مرجع ثبت اعلام نماید.
همچنین بر مبنای تبصره این ماده، درصورتیکه اختراع در چهارچوب مبحث فعالیت قراردادی مخترع نباشد یا در مورد اختراع ناشی از اجرای قرارداد، تعیین تکلیف نشده باشد، حقوق مادی ناشی از اختراع متعلق به پیمانکار یا مستخدم است، مگر آنکه اختراع با استفاده از دانش، اطلاعات، فناوری و یا ابزار و تجهیزات متعلق به کارفرما صورت گرفته باشد که در این صورت، حق ثبت اختراع و حقوق ناشی از گواهینامه آن متعلق به مخترع است و کارفرما هم حق بهره برداری غیرانحصاری از اختراع را دارد.
نمایندگان امروز همینطور با رای موافق به ماده 10 این طرح مقرر کردند: درصورتیکه شخصی برپایه «قانون اجازه الحاق دولت ایران به اتحادیه عمومی بین المللی معروف به پاریس برای حمایت مالکیت صنعتی و تجارتی و کشاورزی (کنوانسیون پاریس برای پشتیبانی از مالکیت صنعتی) مصوب دهم اسفندماه سال ۱۳۳۷»، برای ثبت اختراع، اظهارنامه ای را به مرجع ثبت یکی از کشورهایی که در زمان تسلیم اظهارنامه، عضو کنوانسیون بوده است تسلیم کند، با رعایت مفاد این قانون و کنوانسیون مذکور که از این پس در این قانون «کنوانسیون پاریس» نامیده می شود، به مدت دوازده ماه از تاریخ تسلیم این اظهارنامه بر افراد دیگر حق تقدم دارد.
درصورتی که متقاضی ثبت اختراع، مدعی دو یا چند اظهارنامه پیشین باشد، تاریخ شروع حق تقدم از زمان تقدیم نخستین اظهارنامه محاسبه می گردد.


منبع:

1400/09/15
18:31:30
5.0 / 5
1187
تگها: صنعت , فناوری
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد