نکسترو

پیاده روی فضایی برای جایگزینی آنتن معیوب ایستگاه فضایی به تعویق افتاد

پیاده روی فضایی برای جایگزینی آنتن معیوب ایستگاه فضایی به تعویق افتاد

نکسترو: سازمان فضایی آمریکا (ناسا) پیاده روی فضایی خارج از ایستگاه بین المللی فضایی که قرار بود برای تعویض یک آنتن شکسته در این ایستگاه صورت گیرد را به دلیل هشدار درمورد خطر احتمالی برخورد زباله های فضایی به تاخیر انداخت.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، ۲ نفر از فضانوردان سازمان فضایی آمریکا (ناسا) قرار بود روز سه شنبه در خارج از ایستگاه بین المللی فضایی برای تعویض یک آنتن شکسته در این ایستگاه که به خدمه در برقراری ارتباط با زمین کمک می نماید، پیاده روی کنند.
بر اساس توضیحات ناسا، توماس مارشبرن ۶۱ ساله، و کایلا بارون ۳۴ ساله، قرار بود حدود ساعت هفت و ۱۰ دقیقه بامداد سه شنبه به وقت منطقه زمان شرقی به مدت ۶ ساعت در خارج از ایستگاه بین الملی فضایی پیاده روی کند اما این پیاده روی فضایی که پنجمین راهپیمایی مارشبرن و نخستین راهپیمایی بارون خواهد بود، زمانی برنامه ریزی شد که سازمان فضایی آمریکا با افزایش ریسک زباله های فضایی که می تواند به ایستگاه فضایی یا لباس فضانوردان لطمه برساند، دست و پنجه نرم می کرد.
ایستگاه فضایی بین المللی در اوایل روز سه شنبه در توئیتی اعلام نمود: ناسا یک اعلان خطر زباله فضایی برای ایستگاه فضایی دریافت کرد اما به سبب نبود فرصت برای ارزیابی درستی خطری که این زباله ها می تواند برای فضانوردان بوجود آورد، تیم ها تصمیم گرفتند پیاده روی فضایی ۳۰ نوامبر (سه شنبه ۹ آذرماه) را تا آن زمان که اطلاعات بیشتری در دسترس قرار گیرد به تعویق بیاندازند.
این نگرانی جدید به دنبال یک آزمایش ضد ماهواره روسی در ۱۴ نوامبر است که بیش از ۱۵ هزار قطعه زباله خطرناک فضایی ایجاد کرد. با این وجود ناسا در اعلام تاخیر خود مشخص نکرد که آیا این زباله ها مربوط به آزمایش روسیه است یا خیر.دانا وایگل معاون مدیر ایستگاه فضایی ناسا در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: از آنجا که این انفجار بسیار جدید بود، ناسا نتوانست به اندازه کافی زباله ها را پیش از پیاده روی فضایی ردیابی و نقشه برداری کند.
وی اضافه کرد: به سبب عدم قطعیت، ناسا چندین کار را که فضانوردان برای آماده شدن برای راهپیمایی های فضایی آینده برنامه ریزی کرده بودند، لغو نمود. زباله های جدید خطر سوراخ شدن لباس فضایی را تا حدود هفت درصد می افزاید.
معاون مدیر ایستگاه فضایی ناسا اشاره کرد: چند ماه طول می کشد تا همه آن [قطعات] لیست بندی شوند و به روند عادی ردیابی زباله ها وارد شوند. زمانی که پیاده روی فضایی صورت گیرد، مارشبرن پاهای خودرا به یک جرثقیل روباتیک خارج از ایستگاه فضایی به نام Canadarm۲ می بندد تا اهرمی برای کار بر روی آنتن به وی عرضه نماید. «ماتیاس مورر»، فضانورد آژانس فضایی اروپا، بازوی رباتیک را از داخل ایستگاه فضایی کنترل خواهدنمود.
ناسا از کانال های ارتباطی مختلفی برای کنترل ایستگاه فضایی، سخت افزار و آزمایشات آن و صحبت با فضانوردان استفاده می نماید. این سازمان دارای یک آنتن یدکی برای تعویض آنتن معیوب به قسمت بیرونی است.
ائتلاف بین المللی ایستگاه فضایی برنامه ریزی نموده است که تنها تا سال ۲۰۲۸ و یا در صورت توافق شرکای بین المللی در مورد تمدید آن، تا سال ۲۰۳۰ از این تاسیسات حمایت کند.
بارون، مارشبرن و مورر با موشک فالکون ۹ شرکت فضایی «اسپیس ایکس» و کپسول «کرو دراگون» در روز ۱۰ نوامبر از مرکز فضایی کندی در فلوریدا به فضا رفتند - این چهارمین پرتاب فضانورد شرکت اسپیس ایکس برای ناسا است.
این خدمه همین طور شامل فرمانده راجا چاری ۴۴ ساله بود.


منبع:

1400/09/11
23:34:22
5.0 / 5
1312
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد